Paylaşımsız VPN

 
 Türkiye
Türkiye Lokasyon
 

Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Yaşadığınız problemlerinizi 7/24 canlı destek hattından bizlere iletebilirsiniz.

CANLI DESTEK DESTEK SİSTEMİ
 

Paylaşımsız VPN

VPN nedir sorusu özellikle başka ağa bağlanırken güvenli bir bağlantı kurmak isteyenler tarafından önem taşıyor. Sanal özel ağlar olarak da bilinen VPN erişim kısıtlaması olan sitelere girmenin yanında şirketlerin şubeleri arasında gerçekleştirdiği iletişimi şifreleyerek daha güvenli hale getirilmesi için de tercih edilmektedir.

VPN Nedir?

VPN tanımı itibariyle Virtual Private Network yani sanal özel ağ anlamına gelmektedir. İnternet üzerinden başka bir ağa güvenli bağlantı oluşturma olanağı tanıyan bu sistem, erişim kısıtlaması olan web sitelerine de ulaşmayı mümkün kılmaktadır. Özellikle bölge kısıtlamalı olan web sitelerine erişim sağlamak, kablosuz bağlantılarda yapılan aramaları gizlemek ve daha fazlası için de kullanılabilmektedir. VPN kullanımının asıl amacı ise iş ağlarını internet üzerinden güvenli olacak şekilde birbirine bağlamak içindir. Aynı şekilde evden güvenli şekilde iş ağına erişmek için de kullanılmaktadır. Günümüzde internet sansürünü de açmaya olanak tanıdıkları için popüler kullanıma sahiptir.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN ne işe yarar sorusu için basit tanımıyla bilgisayarın, tabletin, cep telefonunun internetteki başka bir sunucuya güvenli şekilde bağlanmasını sağlamaktadır. Bu sayede de mevcut internet bağlantısı kullanılarak internette rahat bir gezinme yaratır. Böylece sunucu farklı ülkedeyse, o ülkeden internete bağlantı kuruluyor gibi gözükür. Temel olarak bölgesel erişim kısıtlaması olan web sitelerini aşması da bu yüzdendir.

VPN kullanımı şu etmenlere bağlı olarak tercih edilir;

  • Web siteleri için getirilen bölgesel kısıtlamaları aşmak,
  • Güvenilmez olan WiFi bağlantı noktalarında bilgileri saklamak,
  • Gerçek konumu gizlemek,
  • Şirketlerin şubeleri arasında iletişimi üçüncü kullanıcılardan uzaklaştırması.

VPN Nasıl Seçilir?

VPN çeşitleri farklıdır ve her birisinin sunduğu hizmet değişkenlik gösterir. İhtiyacınıza bağlı olarak VPN tercih edebilirsiniz. VPN türleri temelde iki çeşittir ve kendi aralarında da ayrım gösterir.

  • Uzaktan Erişim VPN; bu tür uzak konumlarda yer alan bir şirketin çalışanlarının şirketin özel ağına bağlanması içindir. Kullanıcı ile özel ağ arasındaki bağlantı internet üzerinden sağlanmakta olup tamamen özel bir bağlantı kurulur. Böylece güvenli veri akışı sağlanır.
  • Siteden VPN; farklı yerlerde şubeleri olan firmalar bir tane ofis konumu ağını başka bir ofis konumundaki ağa bağlayarak siteden siteye CVPN kullanabilir. Büyük ölçekli şifreleme ve özel ekipman gerektirebilmektedir.

VPN Kullanma Avantajları Neler?

VPN kullanma avantajları güvenli, hızlı ve verimli internet kullanmak için oldukça fazladır. İlk olarak VPN kurumlar arasındaki iletişimin hızlı ve güvenli olması için geliştirilmiştir. İnternet üzerinde yaşanan takip, gizlilik ihlali ve benzeri durumlar neticesinde ise herkesin kullanabileceği uygulama haline gelmiştir.

  • VPN ile birlikte firmalar arasında iletişim tamamen verimli ve güvenli hale gelir. Oluşturulan internet ağı sadece firma, şubeler ve çalışanlar arasında kurulduğu için dışarıdan izlenme veya müdahale olmaz. Bu da çok hassas bilgilerin bile ağ üzerinden paylaştırılmasını mümkün kılar. Özellikle siber saldırılara karşı önlem alınması açısından da verimlidir.
  • Kısıtlamalara takılmadan daha keyifli bir internet deneyimi yaşatır. Ülkelerin aldıkları karar ile birlikte web sitelerine bölgesel erişim kısıtlaması getirilebilir. Ancak VPN çalışma sistemi ile o ülkeden internete giriş sağlamadığı için yasa koyucular tarafından giriş engeli yapılan web sitesi veya uygulamalara da VPN ile sorunsuzca erişim sağlanır.
  • Hızlı, verimli ve güvenli internet deneyimi yaşatır. Mevcut ülkedeki internet ağındaki yaşanan sorunlar yerine farklı bir lokasyona sahip olacağı için VPN internet hızının artmasına ve web kullanımını daha stabil hale getirmeye yardımcı olur.

Bunların yanında VPN kolay kullanımıyla da herkesin mobil veya masaüstü cihazlarından kullanımını mümkün kılıyor.

İnternet sitemizi kullanarak Hizmet ve Kullanım Sözleşmesini ve KVKK Politikamızı kabul etmiş olursunuz.